Solární panel má v budoucnu být na každém domě v Česku. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka je fotovoltaika nejen otázka úspor, ale především energetické soběstačnosti, bezpečnosti a ekologie. Ministr to uvedl v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny (HN).
Obrovský potenciál
Letos od září resort životní ho prostředí spustil další kolo dotačního programu Nová zelené úsporám (NZÚ). Od září bylo do současnosti podáno téměř 11 000 žádostí o dotace.
„Největší zájem je stále o fotovoltaiku, což se oproti minulosti nezměnilo. Potom jsou to tepelná čerpadla a pak teprve zateplení,“ řekl Hladík.
Potenciál nových zájemců o využití solární energie je podle v Česku stále obrovský. „Fotovoltaika na vlastní střechu je otázka soběstačnosti, bezpečnosti a dostupnosti elektrické energie. Dá se využívat nejen pro elektřinu, ale i pro ohřev teplé vody, pro nabíjení elektroauta, pro pohon chlazení nebo tepelného čerpadla. Naprosto přirozenou budoucností je, že fotovoltaiku v nějakém rozsahu bude mít každý dům,“ dodal Hladík.
Budoucnost je v samospotřebě
Podle ministra Hladíka je budoucnost fotovoltaiky především v samospotřebě. „Z dlouhodobého pohledu nebude výhodné elektřinu prodávat. Lidé to už začínají chápat a vnímají fotovoltaiku nejen v tom ekonomickém slova smyslu. Berou ji jako nástroj, který jim zajišťuje samozásobitelství, stabilitu a jistotu dostupnosti elektrické energie,“ zdůraznil Hladík.
Při výběru realizační firmy pro fotovoltaiku je nutné bedlivě zvažovat reference a řádně si nastavit smlouvu o dílo.
„Společně se Státním fondem životního prostředí a s Komorou obnovitelných zdrojů energie jsme vytvořili desatero, kterým se snažíme napomáhat tomu, aby si žadatelé tahle rizika uvědomovali a byli při výběru firem opatrní. Jakékoliv šmejdské praktiky a nekalé dodavatele samozřejmě odsuzuji. A také v tomto ohledu si myslím, že se nejen český dodavatelský trh výrazně zlepšil,“ uzavřel Hladík