Růst nákladů na financování podpory
Nedávno vydané cenové rozhodnutí nicméně podle ERÚ proti letošku předpokládá v roce 2021 výrazný růst nákladů na financování podpory. Úřad už na konci září upozornil, že výše finanční podpory pro zelené zdroje příští rok vzroste, náklady na její financování mají stoupnout asi o dvě miliardy korun.
„Tím hlavním důvodem nárůstu nákladů je pokles cen silové elektřiny na trhu, který musí být kompenzován růstem zeleného bonusu. Tento princip definuje zákon a naše výpočty se jím musí řídit. Dále za očekávaným růstem podpor stojí i tzv. indexace u nepalivových zdrojů, také daná zákonem, dosahující dvou procent ročně, což samo o sobě odpovídá navýšení ve stovkách milionů korun,“ popisuje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
„Kvůli rostoucím nákladům na podporu POZE jsme jako rada odeslali dopis na paní ministryni Schillerovou s žádostí o zohlednění těch dvou miliard korun ještě ve státní dotaci. S tím, že jinak bohužel nebude jiné cesty, než opravdu zdražit tu část regulované složky ceny elektřiny, která v sobě zahrnuje podporu na obnovitelné zdroje,“ řekl radní ERÚ Petr Kusý.
Hrozba pro průmysl
Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, loni jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun. Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie (POZE) vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ.
„Náklady na podporu hradíme částečně na fakturách za elektřinu v podobě příspěvku na podporované zdroje energie, zbývající díl připadá na státní rozpočet. Rozpočet nyní počítá s výdaji ve stejné výši jako v letošním roce, ačkoliv předpokládané náklady budou významně vyšší,“ uvedl už dříve předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Podpora tak příští rok nestoupne například větším zařízením kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), což požadovaly některé teplárny.
„Další navyšování podpor by situaci ještě zhoršilo, zejména pro zákazníky z oblasti průmyslu. Pomoc jednomu typu podniků by tak ohrozila jiné,“ dodal Trávníček. Situace prý nejvíc dopadne na průmysl a firmy.
Důvodem je, že výše poplatku zákazníků na obnovitelné zdroje nesmí překročit 495 korun za megawatthodinu, což by zdánlivě mělo od větších výdajů uchránit domácnosti.